Best Lovecraft Short Film: BRUTAL RELAXBrutal Relax
Best Animated Short Film (A Night of Horror): ESCAPE FROM HELLVIEWEscape From Hellview
Best Animated Short Film (Fantastic Planet): THE CONJURERThe Conjurer
Best Short Film (A Night of Horror): MERRY LITTLE CHRISTMASMerry Little Christmas
Best Short Film (Fantastic Planet): GROUNDEDGrounded
Audience Choice Award: Best Australian Short (A Night of Horror): LAMBLamb
Audience Choice Award: Best Australian Short (Fantastic Planet) SCAVENGERS OF SANCTUARYScavengers of Sanctuary
Independent Spirit Award, Short Film (A Night of Horror): HAIL SATAN!Hail Satan!
Independent Spirit Award, Short Film (Fantastic Planet): THE SCIENCE OF DEATHThe Science of Death
Best Female Performance (A Night of Horror): Suzan Anbeh (THE THEATRE BIZARRE)The Theatre Bizarre
Best Male Performance (A Night of Horror): Adam Brooks (FATHER'S DAY)Father's Day
Best Female Performance (Fantastic Planet): Jaclyn Hales (UNICORN CITY)Unicorn City
Best Male Performance (Fantastic Planet): Rudolf Martin (PIG)Pig
Best Special Effects (A Night of Horror): FATHER'S DAYFather's Day
Best Visual Effects (Fantastic Planet): LOVELove
Best Asian Feature Film: THE YELLOW SEAThe Yellow Sea
Best Foreign Language Film: PENUMBRAPenumbra
Best Director (A Night of Horror): Astron 6 (FATHER'S DAY)Father's Day
Best Director (Fantastic Planet): Evan Kelly (THE CORRIDOR)The Corridor
Best Feature Film (A Night of Horror): FATHER'S DAYFather's Day
Best Feature Film (Fantastic Planet): THE CORRIDORThe Corridor
Director's Choice Award (A Night of Horror): THE DEVIL'S ROCKThe Devil's Rock
Director's Choice Award (Fantastic Planet): PIGPig
Independent Spirit Award, Feature Film (Fantastic Planet): LOVELove
Independent Spirit Award, Feature Film (A Night of Horror): CRAWLCrawl
Best Music Video (A Night of Horror): Andre Noe, THE ADN PROJECT - RITUALRitual
Best Music Video (Fantastic Planet): Guy Verge Wallace, PAPA VS PRETTY - WRECKING BALLWrecking Ball

Short Screenplay Finalists (A Night of Horror):


RITUAL by Greg Austin
BRAINTEASER by Goran Spoljaric
MORGAN STREET WATCH COMPANY by Gur Benshemesh
ALICE by Sara Bovolenta
ARE YOU LOATHSOME TONIGHT? by John Burdeaux
RENDER ME INNOCENT by John Morrison
FUNHOUSE by Paul Ellington
THE WOLF AND THE SPARROW by Juliette Gillies
TRIKE by Ed Vassie
LARPING by Josh Bartolome
THE OLD MAN AND THE BOX by Bill Barnett


Short Screenplay Winners (A Night of Horror):


2nd Runner up - THE OLD MAN AND THE BOX by Bill Barnett
1st Runner up - RITUAL by Greg Austin
Winner - LARPING by Josh Bartolome


Short Screenplay Finalists (Fantastic Planet):


WAKING HOUR by Alan Robinson
SHOE IN by Mandi Riggi
CREEPY WEEKLY by Adam Lemmey
THE LAST FAIRYTALES CHRONICLES by Dadrea Heron
UPLOAD by George Dalphin
WONDERLAND CAVE by Ross Macartney
TRANSHUMANS by Alex Sobol
ST. GEORGE AND THE DRAGON by Stuart Creque
FORTUNE'S ASHES by Neil Chase
ANOTHER PLEASE by Johnathan Hardy


Short Screenplay Winners (Fantastic Planet):


2nd Runner up - Neil Chase: FORTUNE'S ASHES
1st Runner up - Dadrea Heron: THE LAST FAIRY TALE CHRONICLES
Winner - Stuart Creque: ST GEORGE AND THE DRAGON


Feature Screenplay Finalists (A Night of Horror):


STRANDED by Kenneth S. Dyson
LEFT TURN by Antoinette Rydyr and Steve Carter
BULLDOGS by Stephan Vladimir Bugaj
WARM BLOOD by Clive Hopkins
BAST by Matt Francis
IRON DOGS by Neil Chase
I=ZMB by Kim Reddin and Simon Bennetts
THE FAMILIAR by Damien Slevin
HOMUNCULUS by Austen Brauker
DARK LIGHTS by Nigel Gladstone


Feature Screenplay Winners (A Night of Horror):


2nd Runner up - Damien Slevin: THE FAMILIAR
1st Runner up - Kim Reddin and Simon Bennetts: I = ZMB
Winner - Neil Chase: IRON DOGS


Feature Screenplay Finalists (Fantastic Planet):


FRANKENSTEIN SOCIETY PILOT EPISODE: SOROSTITUTE by Steve Harris
THE 5TH PASSENGER by Scotty Baker
742 by Rhett Holt
MEDUSA - A STORY OF LOVE AND REVENGE by Elizabeth Reams
THE TOWN THAT WENT TO SLEEP by Virginia Shearer
FOUNDING FATHERS by Giles Daoust
PAINKILLERS by Giles Daoust
MAGGIE'S DAWN by Blaine Tyler
THE AMAZING MARTIN GREENBAUM by Jeffrey Pfeiffer
THE LAST EARTH GIRL WENT TO SPACE TO FIND GOD by Stuart Creque


Feature Screenplay Winners (Fantastic Planet):


2nd Runner up - THE 5TH PASSENGER by Scotty Baker
1st Runner up - FOUNDING FATHERS by Giles Daoust
Winner - MAGGIE'S DAWN by Blaine Tyler


Festival Judges:


Sevé Schelenz (Special International Judge, Writer/Director: SKEW)
Helmut Bakaitis (Actor: THE MATRIX 2 & 3, NIDA: Former Head of Directing)
Neil Foley (Monster Pictures)
Matt Joyce (Editor: MACHETE GIRL)
Steven Kastrissios (Writer / Director: THE HORSEMAN)